W dniach od 10 do 12 stycznia 2020 roku odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Młodzi altowioliści po raz kolejny spotkają się, by sprawdzić swoje możliwości oraz wymienić się doświadczeniami ze swoimi rówieśnikami.
Konkurs rozpocznie się w piątek 10 stycznia o godz. 14.00
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w niedzielę 12 stycznia o godzinie 16.00
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Musica Nostra, a jego dyrektorem artystycznym od trzeciej edycji jest pedagog Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu dr hab. Marcin Murawski, prof. AM.
W trzeciej edycji Konkursu przyznane będą nagrody rzeczowe oraz pieniężne, ufundowane m.in. przez firmy Wittner, Artonus i D’Addario.
Prezentacje uczestników III Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu oceniać będzie Jury w składzie:
Marcin Murawski – Przewodniczący Jury
Marcin Murawski (ur. 29 października 1974 w Poznaniu) – altowiolista, pedagog i dziennikarz. Profesor nadzwyczajny w Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W 1998 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego. Edukację uzupełniał m.in. na podyplomowych studiach dziennikarstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, studiach podyplomowych w Królewskiej Jutlandzkiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Dania), w klasie altówki prof. Clausa Myrupa. W latach 2006–2013 prowadził klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie, w latach 2005–2011 pracował w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. Wykładowca kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej na akademiach i uniwersytetach w Europie, w USA oraz w Nowej Zelandii. Juror konkursów krajowych, ekspert Centrum Edukacji Artystycznej. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów, solowych i kameralnych, m.in. Grand Prix I Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia (Sopot 2002), nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im G. i K. Bacewiczów (Łódź 1998), nagroda i wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego (Poznań 1993) Działalność koncertową, zarówno solowo, kameralnie jak i z orkiestrami, prowadzi w wielu miastach Polski, a także za granicą – koncertując w krajach Europy, w USA (m.in. w Carnegie Hall) oraz w Nowej Zelandii. Współpracuje z wytwórnią Acte Préalable, dla której obok kompozycji z minionych epok nagrywa utwory współczesne, w tym dedykowane specjalnie dla niego m.in. autorstwa amerykańskiego twórcy i altowiolisty Michaela Kimbera. W swojej dyskografii ma ponad 20 płyt CD. W przeszłości dziennikarz oraz dziennikarz prasowy i telewizyjny. Jest członkiem International Viola Society, Hummel Gesellschaft Weimar i Australian and New Zealand Viola Society.
od 1991 roku – wykładowca na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu. W 2016 r. uzyskała tytuł dr hab.w klasie altówki. Od 1987 r. jest kameralistką w Orkiestrze Kameralnej „Amadeus” Agnieszki Duczmal. Zapraszana jest na konferencje, kursy, wykłady i koncerty w różnych miastach w Polsce. W 2015 r. zainicjowała zorganizowanie I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego, który odbył się w Poznaniu; pełniła wówczas funkcję dyrektora artystycznego i przewodniczącej komisji.
Elżbieta Mrożek-Loska jest absolwentką Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka. Jest laureatką konkursów muzycznych (Poznań, Aix-en-Provence, Val Tidone). Należała do grona Stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury. Uczestniczyła w kursach interpretacji muzycznej pod kierunkiem wybitnych
pedagogów: Zygmunta Jochemczyka, Stefana Kamasy, Paula de Clercka, Kurta Levina, Grigoria Zhyslina. Przez wiele lat pracowała w Orkiestrze Kameralnej Aukso. Z orkiestrą tą występowała w kraju i zagranicą, grając z wieloma znakomitymi muzykami. Obecnie pracuje jako adiunkt na macierzystej uczelni. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Kwartetem Śląskim, z którym nagrała sekstety Panufnika (płyta nominowana do nagrody Fryderyk 2005) oraz Tansmana. Występowała w Indiach, prowadząc sekcję altówek w Symphony Orchestra of India. Współpracuje z pianistą Zbigniewem Raubo, z którym zrealizowała nagrania sonat Francka i Brahmsa. Jest członkinią zespołu Lasoń Ensemble
Prof. dr hab. Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył studiaz wyróżnieniem w klasie prof. Eugenii Umińskiej i prof. Zdzisława Polonka. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (studia podyplomowe w University of Akron, USA w klasie prof. J. Kosmali). W 1981 roku został laureatem trzeciej nagrody Konkursu Altówkowego im J. Rakowskiego w Poznaniu. Jest muzykiem Filharmonii Krakowskiej, występuje również jako solista i kameralista. Koncertował w większości krajów Europy, a także Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei i Brazylii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań radiowych i płytowych z muzyką klasyczną i współczesną. Wielokrotnie uczestniczył w pracach jury konkursów muzycznych. Był powoływany także przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie do jury Ogólnopolskich Przesłuchań dla Skrzypków i Altowiolistów. Regularnie jest wykładowcą Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i Krakowie, a także Międzynarodowego Kursu Interpretacji w Nowym Sączu.
Dr Kamil Babka ukończył z wyróżnieniem studia w klasie altówki profesora Dariusza Korcza w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich w Europie i USA. Współpracował z m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii W Zielonej Górze, Orkiestra Filharmonii w Zabrzu, Camerata Impuls.Prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe występował jako solista i kameralista w Japonii, USA i Europie, jest altowiolistą w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, Sepia Esemble, Szymon Goldberg Esemble, pedagogiem Akademii Muzycznej w Poznaniu, Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia i Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.
Strona Konkursu: musicanostra.pl/konkursaltowkowy
Profil Konkursu na Facebooku: facebook.com/KonkursAltowkowy
Adres mailowy Konkursu: konkursaltowkowy@musicanostra.pl