Jury w składzie:
dr hab. Izabela Mrozek – przewodnicząca, AM Poznań
prof. Janusz Pisarski – AM Poznań
dr hab. Elżbieta Mrożek – Loska – AM Katowice
dr hab. Marcin Murawski – prof. AM Poznań
mgr Kamil Babka – AM Poznań
posługując się własnymi notatkami i obserwacjami dokonało analizy wystąpień uczestników Konkursu. Każdy z Jurorów podał własną punktację występu Konkursowiczów, uwzględniając zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty prezentacji konkursowych. Po naradzie i uwzględnieniu powyższych czynników Jury postanowiło przyznać następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Grand Prix – Paweł Drozdowski (nagroda główna – mistrzowska altówka Jerzego Troszczyńskiego)
1) Grupa starsza:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Nicol Miękus
III miejsce – ex aequo Maria Dębina i Katarzyna Nowogrodzka
wyróżnienie – Karina Lewicka
2) Grupa młodsza:
I miejsce – Mieszko Baszczak (nagroda – smyczek Adama Stalmacha)
II miejsce – Karolina Gonet
III miejsce – Maria Polaszek
wyróżnienie – Oliwia Stawicka
3) Kurs muzyczny u profesorów Akademii Muzycznej zdobywają:
Oliwia Stawicka, Kornelia Kloczkowska, Miłosz Andrzejewski i Nel Trzebiatowska
W dniach 30.11 – 2.12.2017 roku, w Sali Kameralnej POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Młodzi altowioliści po raz kolejny spotkają się, by sprawdzić swoje możliwości oraz wymienić się doświadczeniami ze swoimi rówieśnikami.
II edycja Konkursu rozpocznie się w czwartek 30 XI o godz. 16.00
Program Koncertu Inauguracyjnego:
Michael Kimber – Emerald Isle, Marcin Murawski
Béla Bartók– Duety na dwie altówki, Izabela Mrozek i Kamil Babka
Astor Piazzola – Le Grand Tango, Elżbieta Mrożek – altówka, Marlena Lewandowska – fortepian
Gala wręczenia nagród oraz Koncert Laureatów odbędzie się 2 XII o godz. 14.00
Kolejność przesłuchań konkursowych:
30 XI (czwartek) – grupa młodsza
18:00
Hanna Gładysz
Agata Rosicka
Oliwia Stawicka
19:00
Leik Shah Bukhari
Zuzanna Figaj (grupa starsza)
Maria Polaszek
20:00
Karolina Gonet
Miłosz Andrzejewski
Kornelia Kloczkowska
1 XII (piątek) – grupa starsza
14:00
Błażej Keli (grupa młodsza)
Aleksandra Borowik
Karina Lewicka
15:00
Katarzyna Nowogrodzka
Igor Rudnicki
Nel Zmuda Trzebiatowska
16:00
Mieszko Baszczak (grupa młodsza)
Paweł Drozdowski
Maria Dębina
17:40
Aleksandra Gwiazdowska
Natalia Ciężadło
Aleksandra Płoskonka
18:40
Nicol Miękus
Anna Kubiak
Dorota Malmor
Julia Sobczyk
Harmonogram prób:
30 XI (czwartek)
12:15 Hanna Gładysz
12:30 Agata Rosicka
12:45 Oliwia Stawicka
13:00 Leik Shah Bukhari
13:15 Mieszko Baszczak
13:30 Maria Polaszek
13:45 Karolina Gonet
14:00 Miłosz Andrzejewski
14:15 Kornelia Kloczkowska
1 XII (piątek)
9:45 Błażej Keli
10:00 Aleksandra Borowik
10:15 Karina Lewicka
10:30 Katarzyna Nowogrodzka
10:45 Igor Rudnicki
11:00 Nel Zmuda Trzebiatowska
11:15 Zuzanna Figaj
11:30 Paweł Drozdowski
11:45 Maria Dębina
12:00 Aleksandra Gwiazdowska
12:15 Natalia Ciężadło
12:30 Aleksandra Płoskonka
12:45 Nicol Miękus
13:00 Anna Kubiak
13:15 Dorota Malmor
13.30 Julia Sobczyk
Prezentacje uczestników II Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu oceniać będzie Jury w składzie:
Izabela Mrozek – przewodnicząca
od 1991 roku – wykładowca na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu. W 2016 r. uzyskała tytuł dr hab.w klasie altówki. Od 1987 r. jest kameralistką w Orkiestrze Kameralnej „Amadeus” Agnieszki Duczmal. Zapraszana jest na konferencje, kursy, wykłady i koncerty w różnych miastach w Polsce. W 2015 r. zainicjowała zorganizowanie I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego, który odbył się w Poznaniu; pełniła wówczas funkcję dyrektora artystycznego i przewodniczącej komisji.
Elżbieta Mrożek-Loska jest absolwentką Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka. Jest laureatką konkursów muzycznych (Poznań, Aix-en-Provence, Val Tidone). Należała do grona Stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury. Uczestniczyła w kursach interpretacji muzycznej pod kierunkiem wybitnych
pedagogów: Zygmunta Jochemczyka, Stefana Kamasy, Paula de Clercka, Kurta Levina, Grigoria Zhyslina. Przez wiele lat pracowała w Orkiestrze Kameralnej Aukso. Z orkiestrą tą występowała w kraju i zagranicą, grając z wieloma znakomitymi muzykami. Obecnie pracuje jako adiunkt na macierzystej uczelni. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Kwartetem Śląskim, z którym nagrała sekstety Panufnika (płyta nominowana do nagrody Fryderyk 2005) oraz Tansmana. Występowała w Indiach, prowadząc sekcję altówek w Symphony Orchestra of India. Współpracuje z pianistą Zbigniewem Raubo, z którym zrealizowała nagrania sonat Francka i Brahmsa. Jest członkinią zespołu Lasoń Ensemble
Prof. dr hab. Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył studia
z wyróżnieniem w klasie prof. Eugenii Umińskiej i prof. Zdzisława Polonka. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (studia podyplomowe w University of Akron, USA w klasie prof. J. Kosmali). W 1981 roku został laureatem trzeciej nagrody Konkursu Altówkowego im J. Rakowskiego w Poznaniu. Jest muzykiem Filharmonii Krakowskiej, występuje również jako solista i kameralista. Koncertował w większości krajów Europy, a także Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei i Brazylii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań radiowych i płytowych z muzyką klasyczną i współczesną. Wielokrotnie uczestniczył w pracach jury konkursów muzycznych. Był powoływany także przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie do jury Ogólnopolskich Przesłuchań dla Skrzypków i Altowiolistów. Regularnie jest wykładowcą Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i Krakowie, a także Międzynarodowego Kursu Interpretacji w Nowym Sączu.
Marcin Murawski (ur. 29 października 1974 w Poznaniu) – altowiolista, pedagog i dziennikarz. Profesor nadzwyczajny w Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W 1998 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego. Edukację uzupełniał m.in. na podyplomowych studiach dziennikarstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, studiach podyplomowych w Królewskiej Jutlandzkiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Dania), w klasie altówki prof. Clausa Myrupa. W latach 2006–2013 prowadził klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie, w latach 2005–2011 pracował w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. Wykładowca kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej na akademiach i uniwersytetach w Europie, w USA oraz w Nowej Zelandii. Juror konkursów krajowych, ekspert Centrum Edukacji Artystycznej. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów, solowych i kameralnych, m.in. Grand Prix I Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia (Sopot 2002), nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im G. i K. Bacewiczów (Łódź 1998), nagroda i wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego (Poznań 1993) Działalność koncertową, zarówno solowo, kameralnie jak i z orkiestrami, prowadzi w wielu miastach Polski, a także za granicą – koncertując w krajach Europy, w USA (m.in. w Carnegie Hall) oraz w Nowej Zelandii. Współpracuje z wytwórnią Acte Préalable, dla której obok kompozycji z minionych epok nagrywa utwory współczesne, w tym dedykowane specjalnie dla niego m.in. autorstwa amerykańskiego twórcy i altowiolisty Michaela Kimbera. W swojej dyskografii ma ponad 20 płyt CD. W przeszłości dziennikarz oraz dziennikarz prasowy i telewizyjny. Jest członkiem International Viola Society, Hummel Gesellschaft Weimar i Australian and New Zealand Viola Society.
W 2002 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Dariusza Korcza Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował z wieloma orkiestrami m.in. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii w Zielonej Górze. Od 2004 roku pracuje w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Prowadzi aktywne życie koncertowe – występował jako solista i kameralista w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Europie jest także doktorantem Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu oraz nauczycielem w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M.Karłowicza.
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Musica Nostra, a jego dyrektorem artystycznym jest wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, osoba z ogromnym doświadczeniem w nauczaniu – dr hab. Izabela Mrozek. Jury złożone jest ze znakomitych muzyków – pedagogów. Nagrodzą oni najzdolniejszych altowiolistów młodego pokolenia oraz wskażą im kierunek dalszego rozwoju.
W II edycji Konkursu do zdobycia będzie altówka Jerzego Troszczyńskiego oraz smyczek Adama Stalmacha.
Lutnik, który ufundował nagrodę główną w konkursie: altówkę ze swojej pracowni, Pan Jerzy Troszczyński urodził się w 1962 roku w Zakopanem, w 1982 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im A. Kenara, specjalizując się w lutnictwie artystycznym. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki, a także po ukończeniu szkoły praktykował i konsultował się z mistrzami tamtych czasów, Józefem Bartoszkiem i Franciszkiem Marduią. Jako bardzo młody człowiek założył własną pracownię (do tej pory prowadzi ją sam), a już po dwóch latach został członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Lutników. W latach 90-tych doskonalił swój fach w Austrii. Do dzisiaj zbudował ok. 300 instrumentów Jego skrzypce, altówki i wiolonczele grają w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Austrii, Czechach, Brazylii, a nawet Nowej Zelandii.
Artystyczna Pracownia Lutnicza Adama i Wioletty Stalmach została założona w 1987 roku w Zakopanem. Od 2000 roku działa na Śląsku. Pracownia specjalizuje się w konstruowaniu brzmienia instrumentów smyczkowych nowych i historycznych. Instrumenty przez nich wykonane cieszą się powodzeniem w wielu miastach Polski, a co trzeci egzemplarz trafia do muzyków z całego świata: Europy Zachodniej i Wschodniej, obu Ameryk, Azji i Australii. W ciągu 30 lat działalności w pracowni powstało ponad 900 instrumentów: skrzypiec, altówek i wiolonczel, oraz kilkaset renowacji i rekonstrukcji instrumentów zabytkowych. Pracownia jest wielokrotnym fundatorem nagród Grand Prix oraz nagród głównych na konkursach skrzypcowych. Muzycy grający na altówkach i skrzypcach marki „Stalmach” kilkadziesiąt razy zajmowali czołowe miejsca na konkursach krajowych i międzynarodowych w Europie. Adam Stalmach od 10 lat jest jurorem śląskich festiwali muzyki i tańca. Rok 2017 jest w działalności Pracowni A.W. Stalmach rokiem jubileuszowym.
Po przesłuchaniach odbędzie się panel dyskusyjny (członkowie komisji – uczestnicy – pedagodzy), na którym Jury przedstawi najczęstsze problemy młodych adeptów oraz sposoby na ich rozwiązanie. Dyskusja będzie miała charakter otwarty, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać odpowiedź na zadane przez siebie pytanie. Będzie również możliwość indywidualnej rozmowy z członkami komisji.
Prosimy o udostępnienie informacji o Konkursie oraz Regulaminu Konkursu kierownikom sekcji smyczkowych oraz nauczycielom prowadzącym klasy altówki.
Zapraszamy do odwiedzenia profilu Konkursu na Facebooku
Wszelkie pytania proszę kierować na adres mailowy: konkursaltowkowy@musicanostra.pl
Serdecznie zapraszamy Uczestników do Poznania!